Domov arrow Novinky arrow Slovenská Ambasáda Londýn - otázky a odpovede (FAQs)
Slovenská Ambasáda Londýn - otázky a odpovede (FAQs)
Hodnotenie čitateľov: / 30
SlabéVynikajúce 
embassy london

Zodpoviem na niekoľko základných otázok, ktoré som si všimol, že vedú hľadajúcich z Googlu na moju stránku.

Text odlíšený takýmto štýlom je doslovná kópia vyjadrenia zo strany Veľvyslanectva, ktoré som kontaktoval pre potvrdenie pravdivosti informácií v tomto článku.

Chcel by som ešte prízvukovať, že toto nie je oficiálna stránka Veľvyslanectva. Hoci tu uvedené odpovede sú aktuálne ku dňu 04-Nov-2012, všetky najaktuálnejšie informácie nájdete na oficiálnych stránkach Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne.


(A) Ako dlho trvá zapísanie dieťaťa do osobitnej matriky?

Osobitná matrika má na vyhotovenie matričného dokladu tri mesiace. To znamená, že zápis dieťaťa do osobitnej matriky nemusí trvať max. tri mesiace. Môže to trvať aj dlhšie. Osobne som mal takto zapísané dve deti a pri treťom by som si nádeje nerobil, žeby sa to dalo skôr. Naposledy sme čakali rovné tri mesiace na telefonát z ambasády. (Ťažko povedať prečo je to tak dlho, je to zdĺhavý proces. Ambasáda koná promptne, spomaľujú to skôr na slovenskej strane)

(B) Aké doklady potrebujem k vybaveniu pasu dieťaťa cez slovenskú ambasádu v Londýne?

Pozor, vravím len čo viem z nedávnej skúsenosti - Pre vybavenie cestovného pasu pre vaše dieťa budete potrebovať predložiť jeho slovenský rodný list. Ak žiadať o pas príde len otec s dieťaťom, a rodičia sú zosobášení, bude si musieť priniesť so sebou sobášny list.

(C) Koľko stojí pas na slovenskej ambasáde v UK?

Pre deti do 5 rokov iba 8 eur, pre deti do 13 rokov 13 eur, pre staršie osoby 33 eur. Pozor, toto sa mení každú chvíľu, odporúčam si skontrolovať na stránkach Ministerstva Vnútra - KONZULÁRNE POPLATKY

(D) Ako sa dostanem z vlakovej stanice na ambasádu?

Záleží od stanice. Ja vychádzam z Victorie a odtiaľ je tu buď 50 minút chôdze alebo asi 20 minút autobusom číslo 148 (vyskúšajte si journey planner) a majte pri sebe prichystané drobné na lístky - Londýn ňe Hriňová.
Peši to je celkom pekná trasa, stačí prejsť hore ulicou k Hyde Park Corner, potom logicky najkratšou cestou do opačného rohu parku. Chodníkov máte na výber hromadu. Z druhého rohu Hyde Parku je to už len chvíľočka po ulici. Budovu, v celej jej socialistickej kráse, uvidíte a spoznáte, to sa nemusíte obávať. Zahnete doľava, kde už bude stáť kopa ľudí, ak ste trafili na obedňajšiu prestávku, alebo zahnete doprava dole takým plechovým chodníčkom k hromade čakajúcich. Malú šoru som tam ešte nevidel.

(E) Ako dlho trvá vybaviť apostilu v UK?

Krátko. Asi dva alebo tri dni. Na úrade vám apostilujú dokument v momente. Pošlú vám ho nazad špeciálom v predplatenej obálke. Dosť to stojí, ale za jeden deň to príde na úrad, a na druhý deň to už poputuje urýchlene nazad k vám. Apostila vás v procese vybavovania nezdrží, úradníci na Slovenskej strane áno.

(F) Za ako dlho sa vybaví pas na slovenskej ambasáde?

Vybavenie cestovného pasu trvá približne dva mesiace. Osobne, keď som tam nedávno bol, mi povedali, že pas by mal byť vyhotovený do ôsmych týždňov. K podaniu žiadosti potrebujete -- viď (B).

(G) Dá sa vybaviť rodný list a pas na ambasáde naraz?

Nie. Pre podanie žiadosti o cestovný pas budete potrebovať jeho slovenský rodný list.

(H) Čo je to apostila?

Certifikát Apostila je úradné osvedčenie k dokumentom, vďaka ktorému budú (tieto dokumenty) uznané v členských štátoch (štáty uznávajúce apostilu) bez ďalšej legalizácie.

Typicky certifikát Apostila je vydaný štátom, z ktorého dokument pochádza aj keď v niektorých prípadoch iný štát môže vydať apostilu. Akonáhle je dokument certifikovaný apostilou k nemu pripojené potvrdenie pravosti podpisov a pečatí je možné predložiť do akejkoľvek krajiny, ktorá uznáva apostilu. Orgán prijímajúci dokument by potom mal prijať pečate alebo podpisy ako pravdivé a platné bez žiadosti o ďalší dôkaz alebo doklad.

Osvedčenia Apostila vydané vo Veľkej Británii budú prijímané v týchto krajinách bez ďalšieho overenia.


V sekcii komentárov môžete rozvíjať debatu o článku, respektíve navrhnúť na aké otázky by tu mali byť uverejnené odpovede. Pozor však, ja osobne na tieto komentáre pravidelne nereagujem a preto ak máte pálivú otázku, ktorú potrebujete zodpovedať napríklad do dvoch týždňov, tak sa obráťte priamo na veľvyslanectvo.


Posledná úprava ( Tuesday, 28 January 2014 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >