Domov arrow Novinky arrow Vybavovačky - narodilo sa mi dieťa v Anglicku
Vybavovačky - narodilo sa mi dieťa v Anglicku
Hodnotenie čitateľov: / 11
SlabéVynikajúce 
vybavovackyZavolal som na Council, aby som si dohodol termín, kedy pôjdem zaregistrovať narodenie malého Peťka. Dúfal som, že všetko možné papierovanie povybavujem počas tých dvoch týždňov, čo budem doma na dovolenke. No dali mi termín až na 11.6., čo je prvý deň kedy pôjdem do práce. Tak toho napovybavujem veľa veru. Na všetky papierovačky je nutné mať rodný list, ktorý mi vystavia až toho jedenásteho.

Keďže sme manželia, tak je to o niečo jednoduchšie, teda hlavne pre moju ženu, lebo to takto môžem celé vybaviť sám. Nie sú k tomu potrebné žiadne papiere, len sa treba zastaviť a všetky potrebné údaje im tam nadiktovať. Teda, očakáva sa od vás, že viete kedy sa vaša žena narodila a jej aktuálne povolanie.

Treba si so sebou zobrať nejaké mince na dodatočné kópie, ktoré pohltia slovenskí úradníci, ale ani s tými (kópiami) to netreba preháňať. Zoberte možno dve extra, okrem toho čo vám vystavia na úrade zadarmo.

Na našej ambasádse sa dejú zmeny. Prečítajte si oznam o zmenách platných od 1.1.2013

Kúpil som osobne pre istotu tri kópie, ale to len preto, že stoja len £4 a ak by som chcel kópiu niekedy neskôr, stála by ma podstatne viac. Keďže som poslednou dobou postrácal niektoré dôležité dokumenty záhadným spôsobom, radšej sa tentokrát poistím a roznesiem kópie rodičom/svokrovcom aby zaarchívovali doma, ak by sa naša kópia náhodou stratila.

Tie certifikované kópie za štyri libry sú tie dôležité dokumenty, nie ten samotný rodný list. Ten nikoho (na slovenskej strane) nezaujíma. Ten využijete pri vybavovaní materskej, prídavkov a príspevkov cez anglické úrady. Od teraz, ak sa budem vyjadrovať o rodnom liste, mám na mysli práve tú certifikovanú kópiu rodného listu, ktorú vám vystavili za poplatok. Aby Slovenká Republika uznala tento dokument (certifikovanú kópiu) za to čo to v skutočnosti je, budete musieť jednu z vašich kópií poslať poštou na Foreign and Commonwealth Office, kde vám k nej pripevnia taký malý papierik - apostilu.

Toto je už o niečo drahšie. Stojí to £30 a k tomu ešte celkom zacvakáte za poštovné/balné. To čo vám z úradu vrátia má pre vás veľkú hodnotu - teda minimálne cenu rodného listu plus tej apostily. Teda poštovné za navrátenie apostilovaného rodného listu je o niečo vyššie, keďže si to budete chcieť nechať poslať doručene FedEx-om či podobne. Túto možnosť si môžete predplatiť už pri hradení poplatku za apostilu. Je to ďalších 6 libier naviac, no apostilovaný dokument sa k vám vráti za jeden deň, priamo do vašich rúk.

Na tejto adrese nájdete viac informácií a môžete o tú apostilu sa priamo uchádzať a zaplatiť potrebné poplatky: http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver/legal-services/Legalisation/030-Links/010-How-to-apply/

Teda po zaplatení £4 za kópiu, sme zaplatili ešte £36 za apostilu a spiatočné poštovné, plus sme ešte museli kópiu poslať, aj s obálkou pre návrat, čo nás sálo ďalšie asi £3. Tu sa to ešte len začína - náš konečný cieľ je vycestovať s malým na vianoce domov na Slovensko - som zvedavý koľko nás to bude stáť a či to do vtedy stihneme (teraz sme v polke júna a ešte len začíname s kolotočom).

vybavovacky
Až tak hrozné to nie je, len ja keď mám vypísať jednen papier tak sa cítim ako subjekt na fotke

Ambasáda

O ambasáde som toho už dosť popísal pri našom prvom dieťati. Tento článok sa stal druhý najpopulárnejší na mojich stránkach. Čosi trošku už od vtedy pomenili, čo sa týka podmienok počas čakania v rade, ale ináč je to stále o tom istom.

Vaša spokojnosť s výletom na ambasádu bude závisiť od týchto faktorov:

 • ako ďaleko sa od Lonýna nachádzate
 • aké vám vyjde počasie
 • aké máte dieťa a či ho budete musieť brať so sebou
 • či s vami niekto pôje a bude vám môcť pomôcť
 • poradie v šore pred ambasádou
 • počet a úroveň čudných idivíduí v rade okolo vás (pripravte sa spoznať pravých koloniálnych obyvateľov slovenského východu)

Napríklad pri mojej prvej skúsenosti bolo takmer všetko v poriadku, počasie mi vyšlo krásne, bývam len asi hodinku jazdy vlakom od Londýna, šiel som sám, v poradí som bol asi štvrtý, menšina bola kdesi za mnou, ale neprekážala - no skrátka strávil som tam dohromady asi hodinku a potom som sa príjemne prešiel cez park na vláčik domov.

Pri mojej druhej návšteve som už pocítil čo je to stáť v malej miestnôstke plnej smradľavých spotených indiánov, no znova, mal som veci tak zariadené, že moja návšteva nebola tak celkom nepríjemná, a hlavne, počasie vyšlo.

Moja žena však nemá až také šťastie, hlavne na to pošasie, a tak premoknutá s malými plačúcimi deťmi si odstála dlhú šoru pred budovou už dvakrát. Mala tú výhodu, že s ňou bola blízka rodina, ktorá jej mohla trochu s deťmi pomôcť. No boli tam aj iné matky: s ešte menšími drobcami, pricestované z ešte vzdialenejších kútov Británie, ktoré si museli vystáť ešte dlhšiu frontu.

Zmeny

Našťastie sa na ambasáde za posledný rok čo-to zmenilo, hlavne čo sa týka čakania pred budovou. A dobrá správa je, že sa zmenilo k lepšiemu.

Apostila

Čo je to apostila?

Na tejto adrese si to vybavíte: http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver/legal-services/Legalisation/030-Links/010-How-to-apply/

Nás to stálo: £30 + £6 FedEx return delivery

Výdavky

 • £4 copy of birth certificate
 • £36 apostila
 • £3 packaging and postage to FCO for legalization (apostille)
 • £41 všetko s prekladom na mieste na ambasáde
 • £12.50 vlak pre jednu osobu z Brightonu do Londýna a späť


Článok s radosťou doplním ak bude o viac informácií záujem. Pýtajte sa ma v komentároch pod článkom, alebo ma kontaktujte priamo. Akosi pri dvoch deťoch nestíham zapisovať úplne všetko, no rád si udržujem archív informácií v podobe mojej stránky. Dúfam, že aj niekomu z vás tieto riadky v niečom pomohli. S pozdravom, PeterPosledná úprava ( Thursday, 31 October 2013 )
 
< Predchádzajúca   Ďalšia >