Domov arrow Programovanie arrow O programovaní
Články pre programátorov o programovaní
Čistý kód - Komentáre
ImageRozhodol som sa preložiť kapitolu z knihy od autora Robert C. Martin. Kniha sa nazýva Clean Code a kapitola, ktorú som sa odhodlal prepísať do Slovenčiny má číslo 17, začína sa na strane 285, a v originále má názov "Smells and Heuristics".

Zaoberá sa niekoľkými kategóriami problémov často sa nachádzajúcich v zdrojovom kóde aplikácií. Tieto postrehy a návody na vyhnutie sa problémom sú uplatniteľné pre všetky programovacie jazyky, hoci príklady sú uvádzané v jazyku Java. No znovu podotýkam, prečítať by si ich mal každý programátor, aby sme si ušetrili do bdúcnosti bolesti hlavy pri údržbe hrozného kódu.

Kategórie, do ktorých Robert zápachy kódu podelil sú tieto: komentáre, prostredie, funkcie, mená, testy, všeobecné zápachy a zápachy konkrétne v Java kóde.

Posledná úprava ( Monday, 25 April 2011 )
Celý článok...
 
Code Metrics - Základné metriky pre kód
ImageEclipse Metrics Plugin, s ktorým som vám predstavil v tomto článku, podporuje sadu základných metrík, na základe ktorých by ste mohli vylepšiť váš zdrojový (Java) kód.

V dnešnej verzii tento plugin podporuje merania na dvoch rôznych úrovniach: merania na úrovni triedy a merania na úrovni jednotlivých metód. Metriky pre triedy sa ďalej rozdežujú na dve kategórie: všeobecné triedne metriky a metriky zamerané na nedostatok kohézie v triedach (LCOM - Lack of Cohesion in Methods).

Posledná úprava ( Thursday, 02 June 2011 )
Celý článok...
 
Code Metrics - Meranie Java kódu v Eclipse
Meranie koduKeďže sa momentálne po krátkej odmlke znova nachádzam vo svete Java, tento článok bude pojednávať konkrétne s príkladmi uplatnenia meraní zdrojového kódu písanom práve v jazyku Java. Už dávno som mal chuť podeliť sa o môj zápal pre meranie software-u a konkrétne pre meranie práve tej časti software-u, ktorej sa venujem osobne najviac - zdrojový kód.

Keď dostaneme pod nos tisíce tried a rozhraní a našou úlohou je urobiť niekoľko odhadov, koľko dní by trvala práca určitého rozsahu, je ťažké vystreliť nejaké číslo bez toho, aby sme si urobili o kóde nejakú predstavu. Bolo by dobré, keby sme sa mohli pozrieť na nejakú high-level zostavu, v ktorej vidíme aká je komplexita, čitateľnosť, udržovateľnosť, extensibilita, atď (v angličtine "the -ilities of an OO code base") produktu pred našimi očami. Ak sme navyknutí robiť odhady pre projekty s priemernou komplexitou napr. 10, vedeli by sme prispôsobiť svoje odhady pre projekt s priemernou komplexitou 5, či 40. Ako však zmeriame komplexitu - zložitosť - zdrojového kódu?

Pojem zložitosť sa dá vysvetliť rôzne rôznymi ľuďmi. A tak inžinieri vymysleli sadu rôznych metrík, ktoré nám umožňujú nahliadnuť na jednotlivé kvality softvérového produktu cez čísla. Tieto čísla majú byť, v ideálnom prípade, ľahko zrozumiteľné a názvy metrík seba-vysvetľujúce. Spravidla jednoduché metriky sú skôr použité na projektoch, než metriky za ktorými stoja prekomplikované vzorce a užívateľ stráca kontakt s ich významom.

Posledná úprava ( Thursday, 02 June 2011 )
Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 16 - 18 z 18